Włącz/wyłącz burger menu

Msza święta dożynkowa w Gminie Brzeziny

Dożynki to staropolski zwyczaj podziękowania Bogu i naturze za obfitość plonów, zebranych w okresie żniw. To też czas spotkań i wspólnego świętowania wspólnoty rolniczej. Bieżący rok 2020 jest wyjątkowy. Tradycyjne formuły i zwyczaje towarzyszące dożynkom gminnym ze względu na obowiązujący stan epidemiczny zostały odwołane.

14 września w Kościele Parafialnym w Brzezinach odbył się odpust parafialny połączony z dziękczynieniem za tegoroczne plony i pracę na roli. Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony i żniwa z prośbą o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej dla mieszkańców gminy, parafii przewodniczył oraz wygłosił homilię Ksiądz Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu Marcin Załężny.

Podczas mszy poświęcono przygotowany specjalnie na tą okazję wieniec dożynkowy, który niosły Panie z zespołu Pieśni Brzezinianki, przyniesiony w darze chleb, upieczony z tegorocznych zbóż przez Panią Krystynę Trela oraz symboliczne plony.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Władz Gminy: Wójt Marek Cieślarczyk, Zastępca Wójta Bogna Stysiak-Gałka, Skarbnika Gminy Ewa Wabnik, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Brzeziny Stanisław Walaszczyk, radni, sołtysi, rolnicy oraz mieszkańcy gminy Brzeziny.

Zobacz również

Powrót do góry