01.07.2020 r. Można składać internetowo wnioski na świadczenie "Dobry Start" czyli 300 zł w związku z rozpoczęciem roku szkolnego

OD 1 LIPCA - KOLEJNA EDYCJA PROGRAMU DOBRY START (300+)

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzezinach informujemy, iż wnioski o świadczenie z programu „Dobry Start” (300+) można składać już od 1 lipca br. drogą elektroniczną, przez stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną oraz portal PUE ZUS.

WAŻNE! Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną i wspólne bezpieczeństwo, prosimy o składanie wniosków drogą elektroniczną.

Natomiast od 1 sierpnia, osoby, które nie mają możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną, mogą złożyć go drogą tradycyjną (papierową) bezpośrednio w tut. OPS lub za pośrednictwem poczty.

Terminy złożenia wniosku i wypłata świadczeń:

• lipiec - sierpień - wypłata świadczeń nie później niż do dnia 30 września br.
  • wrzesień, październik lub listopad - wypłata świadczeń w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku

UWAGA!  Aby uzyskać prawo do świadczenia Dobry Start (300+), wniosek należy złożyć najpóźniej do dnia 30 listopada 2020 r.

Świadczenie Dobry Start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Świadczenie dobry start przysługuje:

• rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych - raz w roku na dziecko;
  • osobom uczącym się - raz w roku.

Świadczenie dobry start przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego do ukończenia:

• przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia;
  • przez dziecko lub osobę uczącą się 24. roku życia - w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Świadczenie przysługuje w wysokości 300,00 zł.

Świadczenie Dobry Start przysługuje zatem osobom uczącym się:

• w szkole podstawowej,
  • w szkole ponadpodstawowej,
  • w klasach dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzonych w szkole ponadpodstawowej,
  • w szkole artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki,
  • w szkole policealnej,
  • w szkole dla dorosłych,

a także:

• w młodzieżowym ośrodku socjoterapii,
  • w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym,
  • w specjalnym ośrodku wychowawczym,
  • w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym.

Świadczenie Dobry Start nie przysługuje:

1. jeżeli dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie;
  2. na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego,
  3. studentom.

Świadczenie, nie podlega unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.